Poveži s(v)e- Budi dio IOT mreže slogan je ovogodišnjeg Mreža Smart Daysa, etablirane konferencije posvećene tehnološkim trendovima. Konferencija je okupila stručnjake te vrlo zainteresiranu publiku za konkretne primjene revolucionarne tehnologije.
„Tema je aktualna, ali s druge strane velik broj ljudi nema predodžbu što je i čemu služi internet stvari“, naveo je Crnički, direktor Iot Net Adrije. Koliko su široke mogućnosti upotrebe IoT-ja, razjasnio je Crnički: „Naš je zadatak uspostaviti bežičnu mrežu koja bi raznim uređajima omogućila komunikaciju. IoT je širok pojam, može biti primijenjen u kući, podrazumijeva način života, wearables, satove, javne usluge. Može pomoći starijim ljudima i koristiti se u zdravstvu. U trgovini, za komunalije, daljinsko upravljanje, industrijsku primjenu, lokalizaciju ključnih sredstava i uređaja, u poljoprivredi, za praćenje uvjeta.“
Iot Net Adria se odlučila za suradnju s SigFoxom, francuskom tvrtkom koja gradi globalnu bežičnu mrežu za povezivanje uređaja. Crnički je objasnio odluku za suradnju sa SigFoxom zbog njihove specifičnosti „po tome što nudi ograničenu komunikaciju što se tiče broja i veličine poruka, ali ima najveći doseg, najbolju penetraciju u zatvorene prostore i najmanju energetsku potrošnju. Riječ je o globalnoj mreži što znači da svoja rješenja možete bez ikakvih izmjnea primijeniti bilo gdje.“
Internet stvari tiče se i developerske zajednice, čega se dodirnuo Ivo Špigel: „Evidentno da IoT ulazi u target tehnologije te stvara priliku za startupove da uđu u prostor koje je bio zatvoren. U sivilu postoje i otoci izvrsnosti. Nadam se da ćemo ih vidjeti i da će ove inicijative ih potaknuti.“
Matija Puškar, suosnivač ByteLaba, tvrtke koja se među ostalim bavi dizajnom i proizvodnjom IoT uređaja, na konrektnom je primjeru objasnio kako internet stvari može olakšati život i građanima i komunalnim poduzećima. Ugradili su senzore na 400 kontejnera u Zagrebu kako bi ustanovili prevrtanje kanti. Zaključio je kako bi implementacije tehnologije kakav je IoT na ovakvom primjeru rezultiralo znatnim uštedama zbog niske cijene povezivanja te energetske učinkovitosti baterije u senzorima.
Crnički je najavio gradnju 200 komunikacijskih točaka do kraja godine s tendencijom gradnje 240 točaka. Trenutno je sedam točaka u Hrvatskoj, četiri u Zagrebu te ostale u Karlovcu i Čakovcu. Stručnjaci su zaključili panel raspravu sa zanimanjem što će donijeti budućnost i u kojem smjeru će se implementacija IoT rješenja razvijati.